Loading...
1 / 3 / 2024

V Galerii Vzlet proběhla vernisáž děl Jiřího Petrboka a Vasila Artamonova

Druhý poločas výstav v Galerii Vzlet patří malbě. Díla Jiřího Petrboka a Vasila Artamonova jsou k vidění na venkovním banneru, v proskleném prostoru Galerie Rohovka a ve velkém foyer Vzletu. Představitelé dvou různých generací české malby navázali na kurátorskou linku výrazných osobností české umělecké scény, jakými jsou například Eva Koťátková, dvojice Jiří Franta – David Böhm nebo Vladimir 518. Vernisáž obou výstav proběhla 28. února. 

Výtvarný umělec Jiří Petrbok pro Vzlet připravil výstavu obrazů s názvem Pohádka. „Jeho obrazy mají uhrančivou energii i jisté pnutí a divákovi nabídnou jiné světy, které ale budou velmi povědomé. Je to asi tím, že autor ve své tvorbě nepatrně posouvá realitu, překrývá známé situace i obrazy a skládá je do nových souvislostí,” přibližuje kurátorka Denisa Václavová.

Malíř, pedagog a jeden z nejdůležitějších představitelů české malby připravil pro fasádu Vzletu dílo, se kterým se kolemjdoucí budou doslova vznášet. Petrbok na venkovní banner navázal také svými obrazy ve velkém foyer Vzletu, které je kromě vernisáže přístupné pouze návštěvníkům kulturních akcí vršovické kulturní křižovatky. Český malíř vedl mezi roky 2011 a 2023 ateliér malby na pražské Akademii výtvarných umění. Na svém kontě má samostatné výstavy jak v českých, tak v zahraničních kulturních institucích. V roce 2018 proběhla ve Veletržním paláci retrospektivní výstava jeho tvorby v kurátorské koncepci Otto M. Urbana.

Galerie Rohovka – proskleného rohového prostoru se zhostil o generaci mladší malíř Vasil Artamonov s výstavou nazvanou Ptačí perspektiva. „Ve svých obrazech zobrazuje to, co ho obklopuje. Díla vznikala poslední tři roky a lze v nich číst metaforický příběh, který se prolíná do drobných kapitol. Na pozadí tohoto příběhu je náš přetechnizovaný svět, který sice sdílíme s ostatními, ale jehož výhledy mohou být velmi rozdílné,” dodává Václavová.

Vasil Artamonov kromě vlastní tvorby působí v současné době také jako pedagog v Ateliéru malby na brněnské Fakultě výtvarných umění. Společně s Alexejem Klyuykovem se stali laureáty Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 2010. Artamonov tvořil s Klyuykovem uměleckou dvojici a společně se věnovali akcím ve veřejném prostoru, videoperformancím nebo instalacím. Artamonov se momentálně ve své konceptuální tvorbě soustřeďuje na témata historie a současného monopolizovaného světa.

Kurátorka Denisa Václavová již po třetí sezónu zdařile vyplňuje koncepci Galerie Vzlet, která spočívá v přibližování současného umění všem, kdo užívají veřejný prostor. Iniciuje projekty, jejímž charakterem je komunikativnost a pestrost projevu. Autory vybírá jak z talentovaných tvůrců uměleckých škol a čerstvých absolventů, tak ze střední a starší generace etablovaných umělců.

 

Bez pomoci by to nešlo

Vzlet realizuje projekty Cyklus vzdělávacích koncertů pro děti ve vršovické kulturní křižovatce Vzlet, reg.č. 0213000097, zaměřený na vzdělávání dětí v oblasti převážně klasické hudby formou koncertů s participací publika a workshopů pro rodiče a děti, založeném na metodě Valentiana a Webdesign a UI/UX webových stránek vzlet.cz/reg.č. 0380001072, zaměřený na vytvoření nového webdesignu a UX/UI řešení existujících internetových stránek kulturního centra Vzlet - www.vzlet.cz.

Vzlet - networking a vzdělávání v zahraničí, reg.č. 0314000092, zaměřený na navázání a prohlubování profesních mezinárodních vztahů žadatele a na rozvoj kompetencí jednotlivých pracovníků Vzletu jednak skrze členství v Trans Europe Halles a účasti na jejích pravidelných konferencích, ale také skrze výjezdy pracovníků na krátké pracovní stáže.