Loading...

Nebe pod Berlínem: U-Bahn

Jaroslav Rudiš se po 22 letech vrací s kapelou U-Bahn a vydává znovu svůj první román Nebe pod Berlínem, podle kterého se jmenuje i celé turné.

„Tahle kniha změnila můj život. Donutila mě dál psát a toulat se historií a současností. Nikdy by mě nenapadlo, že si ji čtenářky a čtenáři budou brát na cestu do německé metropole, ani že vznikne i skutečná skupina U-Bahn. „Nebe pod Berlínem“ jsem psal oslněn berlínským podzemím a jeho příběhy. Nikde jinde není toto proměnlivé a prchavé město tak zajímavé jako tady. V tom hluku a pohybu vlaků a lidí je zároveň i něco stálého. Jen tady v podzemí je možné zkusit Berlín uchopit a pochopit. Alespoň mi to tak tenkrát přišlo,“ říká k novému vydání románu Nebe pod Berlínem Jaroslav Rudiš a dodává: „Po letech jsem knihu znovu přečetl a lehce upravil a poladil. Tu a tam něco vyhodil, tu a tam něco přidal. Mám pocit, že v tomhle „Nebi pod Berlínem“ panuje jisté bezčasí, kde se nestárne.“

Za román Nebe pod Berlínem získalv roce 2002 literární Cenu Jiřího Ortena, nominaci za objev a prózu roku Magnesia Litera 2003 a za grafické zpracování (Jurajem Horváthem) titul Nejkrásnější kniha České republiky. Kniha vyšla v mnoha překladech a velký ohlas získala zejména v Německu, kde se dočkala několika vydání. Po 22 letech od prvního vydání vychází kniha v přepracované podobě a nové grafické úpravě s barevnými fotografiemi opět v nakladatelství Labyrint.

V roce 2010 Rudiš knihu načetl v nezkrácené podobě jako audioknihu. Ta nyní vychází nově v distribuci Suprahonu, stejně jako stejnojmenné EP s originální hudbou kultovní literárně-punkové skupiny U-Bahn. Nahrávka obsahuje tři původní skladby, které Jaroslav Rudiš složil a natočil společně s Petrem Kružíkem z kapely Priessnitz.

„Velkou roli v knize hraje také hudba. A tak jsme s Petrem záhy po vydání románu založili skupinu U-Bahn, o které v knize píšu. Objeli jsme celou republiku a půlku Německa. Často jsme předskakovali skupině Priessnitz, kde Petr, skvělý kytarista, hrál. A kde zpíval Jaromír Švejdík, se kterým jsme vytvořili společný komiks Alois Nebel. Všechno se tak propojilo. S Jaromírem dnes vystupujeme také v literárně-hudebním projektu Kafka Band. Ale mé hudební začátky, to je právě U-Bahn a skladby jako „Ich bin Berlin“ nebo „Gagarin Pop“, vycházející přímo ze stránek Nebe pod Berlínem,“ dodává Rudiš.

Pro nové vydání EP Petr Kružík skladby zremastroval a atmosférické berlínské video k singlu Gagarin Pop vytvořil Jaromír Vondrák alias Clad. „Video vychází z fotografií, které jsem v Berlíně pořídil během izolace. Město, kde dnes převážně žiju, bylo úplně prázdné a já se toulal sám ulicemi. Samota je i tématem písničky, jejíž text jsem si napsal před více jak dvaceti dvacet lety na krabičku cigaret v berlínském metru. Někde vysoko nad námi plují divné planety, na jedné žije Gagarin a na druhé Iggy Pop. Jsou ztracení ve vesmíru a nemohou se vrátit zpátky na zem,“ říká na závěr Jaroslav Rudiš.

 

Bez pomoci by to nešlo

Vzlet realizuje projekty Cyklus vzdělávacích koncertů pro děti ve vršovické kulturní křižovatce Vzlet, reg.č. 0213000097, zaměřený na vzdělávání dětí v oblasti převážně klasické hudby formou koncertů s participací publika a workshopů pro rodiče a děti, založeném na metodě Valentiana a Webdesign a UI/UX webových stránek vzlet.cz/reg.č. 0380001072, zaměřený na vytvoření nového webdesignu a UX/UI řešení existujících internetových stránek kulturního centra Vzlet - www.vzlet.cz.

Vzlet - networking a vzdělávání v zahraničí, reg.č. 0314000092, zaměřený na navázání a prohlubování profesních mezinárodních vztahů žadatele a na rozvoj kompetencí jednotlivých pracovníků Vzletu jednak skrze členství v Trans Europe Halles a účasti na jejích pravidelných konferencích, ale také skrze výjezdy pracovníků na krátké pracovní stáže.