Loading...

BRÌGHDE CHAIMBEUL + Irena & Vojtěch Havlovi

Inspirace tradiční kulturou i hluboká citlivost – to spojuje skotskou dudačku Brìghde Chaimbeul a české hudebníky Irenu a Vojtěcha Havlovi. 

Virtuózní hráčka na skotské smallpipes Brìghde Chaimbeul sklízela již od svého debutu The Reeling nadšené ohlasy kritiky a s loňskou deskou Carry Them With Us, kterou vytvořila ve spolupráci s avantgardním saxofonistou Colinem Stetsonem, tomu není jinak. Její hudba je hluboce zakořeněná ve skotské tradici a gaelském jazyce, ale zároveň objevuje nové zvukové horizonty v podobě dronových ploch a hypnotické repetice. Její emocionálně nabitá hra a jedinečný přístup k aranžování pro skotské dudy si získal posluchače napříč žánry. Za svou nedlouhou hudební kariéru už šestadvacetiletá hudebnice spolupracovala s výraznými postavami alternativní hudby jako Aidan O’Rourke nebo Radie Peat z kapely Lankum, ale na své poslední album si ji přizvala také popová vizionářka Caroline Polachek.

“To, co se přihodilo u nás, že publicisty jinak netečné k britskému folku uhranula hráčka na dudy, k tomu došlo i ve světě. Okouzlení z mladé rodačky ze skotského ostrova Skye, pevně usazené v gaelské tradici, teď vyvrcholilo spoluprací s americkým avantgardním saxofonistou Colinem Stetsonem. Nejjednodušší vysvětlení pro tak halasný zájem poskytla sama Brìghde: hraje prý úplně jinak, než by se od tradičního dudáka čekalo.” Jiří Moravčík, Magazín Uni

Manželské duo Irena a Vojtěch Havlovi se pohybuje na české i mezinárodní hudební scéně už dlouhé roky. Jejich tvorba je založená na vzájemném dialogu, do kterého se propisují dlouhé meditační plochy inspirované východním myšlením i českými tradicemi. Ve svých kompozicích využívají rozmanité hudebních nástroje, od violoncella a klavíru až po violu da gamba, zvony nebo tibetské mísy. Manželé Havlovi začali tvořit v polovině osmdesátých let, kdy zkoumali různé styly evropské klasické hudby od renesance až po současnost. V devadesátých pak letech společně překonávali hranice kontinentů i kultur a tvořili třeba i filmovou hudbu. Jejich poslední deska Melodies in the Sand z roku 2021 se dočkala nadšeného mezinárodního přijetí a zajistila jim vystoupení na prestižní přehlídce alternativní hudby Le Guess Who?.

Kvůli závažným zdravotním problémům se zády bohužel ruší John Francis Flynn následující koncerty a nevystoupí ani v Praze. Lékaři mu doporučili necestovat, aby se mohl plně zotavit a ke konci roku vrátit znovu na tour.

Koncert pořádá Heartnoize a Vzlet ve spolupráci s Earth Music

Bez pomoci by to nešlo

Vzlet realizuje projekty Cyklus vzdělávacích koncertů pro děti ve vršovické kulturní křižovatce Vzlet, reg.č. 0213000097, zaměřený na vzdělávání dětí v oblasti převážně klasické hudby formou koncertů s participací publika a workshopů pro rodiče a děti, založeném na metodě Valentiana a Webdesign a UI/UX webových stránek vzlet.cz/reg.č. 0380001072, zaměřený na vytvoření nového webdesignu a UX/UI řešení existujících internetových stránek kulturního centra Vzlet - www.vzlet.cz.

Vzlet - networking a vzdělávání v zahraničí, reg.č. 0314000092, zaměřený na navázání a prohlubování profesních mezinárodních vztahů žadatele a na rozvoj kompetencí jednotlivých pracovníků Vzletu jednak skrze členství v Trans Europe Halles a účasti na jejích pravidelných konferencích, ale také skrze výjezdy pracovníků na krátké pracovní stáže.