Cílem Galerie Vzlet je přibližovat současné umění všem, kdo využívají veřejný prostor a Vzlet – od dětí až po seniory – z tohoto důvodu jsme také iniciovali projekty, jejíž charakterem je komunikativnost, pestrost projevu a participace. Spolupracujeme s výraznými uměleckými osobnostmi, ale také s těmi, kteří se teprve na uměleckou dráhu připravují.
Kurátorkou Galerie Vzlet je Denisa Václavová.
Galerie Rohovka
Do tohoto rohového proskleného prostoru se dostanete přes Kafe Vzlet. Výstavy v Rohovce se mění několikrát do roka a nahlédnout do ní můžete z ulice, i když jen proletíte kolem. Výstavu je možné navštívit v otevírací době kavárny, tj. od pondělí do pátku mezi 10–22h a o víkendu mezi 13 a 22h.
Aktuálně připravujeme novou výstavu, která bude otevřena od 10. prosince 2024.
JOSEF VÁCHAL / MILOŠ ŠEJN - VYVOLANÉ OBRAZY
Výstava představí zvětšeniny původních fotografických negativů umělce Josefa Váchala (1884 - 1969), které umělec a historik umění Miloš Šejn pořídil před 40 lety ze soukromé sbírky. Doplňují je historické fotografie z předválečných Vršovic, kde Váchal mezi lety 1915 a 1940 žil. Pro Váchala byla fotografie jednou z mnoha uměleckých nástrojů a přistupoval k ní podobně jako ke všemu ostatnímu navýsost originálně. Na fotografii jej patrně zaujala kombinace expozice skutečnosti optikou kamery a tajemného chemického procesu v temné komoře. Vedle například bratrů Čapků, Jiřího Koláře, Jindřicha Chalupeckého, nebo T. R. Fielda patří Váchal k nejvýznamnějším osobnostem, které kulturní a umělecké Vršovice v letech do druhé světové války utvářely.
Kurátorka galerie: Denisa Václavová.
Josef Váchal se narodil 23. září 1884 v Milavči u Domažlic, zemřel 10. května 1969 ve Studeňanech u Jičína. Vyučil se knihvazačství u firmy Weitzman v Praze roku 1902, chodil na kurzy do malířské škole Aloise Kalvody a Rudolfa Béma a grafické školy Antonína Herverta. V roce 1900 objevuje fotografickou kameru, pracuje s fotografiemi jiných autorů. V roce 1905 si zakoupil první přístroj (snad formát 9 x 12) a seznámil se s fotografem Vladimírem Jindřichem Bufkou. V roce 1913 se zúčastnil natáčení přírodovědného filmu doktora Babáka „Život mrtvé žáby". V 1914 se stýká s fotografem Karlem Šmirousem a v roce 1914 má deskový přístroj 10 x 15 a maloformátový aparát 4,5 x 6. Od 30. let pracuje se středními formáty. Od 20. let používal grafické přepisy vlastních fotografií, od 30. let fotografie z cest nahrazují a doplňují kresby a texty; Podrobné životopisné údaje, přehled výstav i literatury a souborný pohled na celek autorovy tvorby jsou obsaženy v katalogu výstavy v Oblastní galerií výtvarného umění v Roudnici nad Labem: Josef Váchal / Dílo, 1984, nebo Josef Váchal / Kniha Vzpomínek, Hana Klínková (Arbor Vitae / PNP, 2016)
Miloš Šejn (*1947) studoval dějiny umění, estetiku, výtvarnou výchovu na FFUK v Praze. Vedl ateliér Konceptuální tvorby na Akademii výtvarných umění v Praze a působil na akademiích v Aix–en–Provance, Carraře, Haagu, Ljubjani, Neapoli, Stuttgartu a Vídni. Od roku 2016 vede ateliér Prostorové tvorby na Art & Design Institutu v Praze. V roce 1991 byl jmenován profesorem v oboru malířství. Od roku 1988 je členem Měkkohlavých, později Umělecké besedy a Klubu konkretistů. Žije a pracuje v Jičíně a Praze. Od druhé poloviny 60. let pracuje v oblastech vizuálního umění, fotografie, filmu a performance, od roku 1992 vede multioborový projekt Bohemiae Rosa, zaměřený na výzkum vztahů lidského těla a místa. V současnosti se zaměřuje na oblast, čerpající z konceptu historické humanizované krajiny a celistvé přírody. Zabývá se oblastmi expresívního jazyka mezi textem, výtvarnou stopou, tělovým pohybem, hlasem a expanzí do prostoru a pohyblivým obrazem. Kromě klasicky chápaných „výtvarných děl“, prezentovaných v mnoha předních sbírkách je autorem řady krajinných projektů a realizací v Evropě i zámoří.
Banner na fasádě domu
Velký banner hrdě zdobí fasádu Vzletu na rohu Norské a Holandské ulice. Mění se dvakrát ročně, a to zpravidla v lednu s příchodem nového roku a v září se začátkem nové divadelní sezóny.
Co u nás teď najdete:
Výstavní prostor ve Velkém foyer
Prostor těsně před tím, než vstoupíte do velkého sálu Vzletu. Výstavy ve Velkém foyer jsou propojené s dílem na venkovním banneru a mění se spolu s ním dvakrát za rok. Tato díla si můžete prohlédnout v případě, že k nám jdete na jednu z našich kulturních akcí. Bohužel není možný volný pohyb po budově Vzletu mimo kulturní akce. O důvod navíc vyrazit na koncert nebo na představení!
Co u nás teď najdete:
Jakub Bachorík: NE-U-VĚ-ŘI-TEL-NÁ fantasmagorie 2.0
Série maleb NE-U-VĚ-ŘI-TEL-NÁ fantasmagorie se zabývá fenoménem konspiračních teorií a myšlenkou, jak by vypadal svět, kdyby byly všechny spiknutí pravdou. Tato otázka je zkoumána skrze sérii osmi velkoformátových akrylových maleb, umístěných na reklamních bannerech, které zmizely z veřejného prostoru, aby mohly vyprávět tyto narativní fantasmagorie. 7 hlavních maleb, které vznikly jako diplomová práce v roce 2021 v ateliéru Ilustrace a Grafiky na pražské UMPRUM pod vedením Juraje Horvátha doplňuje nová osmá malba nesoucí název CHAOS 2.0 HQ, která uzavírá tuto sérii pohledem do řídicího střediska konspiračních teorií.
Jakub Bachorík (*1994) je ilustrátor a hudebník, pochází z Prostějova. Vystudoval Ateliér ilustrace a grafiky na UMPRUM. Věnuje se knižní ilustraci, přispívá do časopisů, maluje v podchodech, občas se věnuje komiksu.
Vernisáž nové výstavy proběhla 12. září.
Výstavní prostor Knihovna v Kafe Vzlet
Umění u nás letí! V naší kavárně je po celé šířce jedné stěny umístěný policový komplex. Kromě knih v něm najdete taky díla mladých umělců a umělkyň. Otevírací doba Knihovny je totožná s otevírací dobou kavárny, tj. od pondělí do pátku od 10 do 22h a o víkendu mezi 13 a 22h.
Co u nás teď najdete:
Hilda kolektiv: WUNDERKAMMER
Vystavující: Adina Chmelová / Magdaléna Kašparová / Dita Lešovská / Barbora Šaroun Šemberová / Jitka Šemberová / Markéta Špundová / Patricie Weinrichová
„Vše co vás ovlivňuje, stojí za sdílení protože to publikum dává vodítka k porozumění, kým vlastně jste a co děláte…,“ (řádky z knihy Ukaž, co děláš!)
Stálou výstavu najdete v prostoru na venkovním plotě před Vzletem.
Denisa Václavová a Kryštof Doležal:
Vršovická BIOGRAFie II.
Otevírací doba: kdykoliv
Vernisáž: 4. prosince 2024 v 17:30
Vršovické biografie II je participační projekt zaměřený na historii a poznávání místa, ve kterém žijeme. Děkujeme současným i bývalým obyvatelům Vršovic za jejich vzpomínky.
Vzpomínkový plot pro vás připravil Vzlet a jeho vznik je podpořen Státním fondem kultury ČR a je realizován v rámci soutěže „Zásobník projektů – partnerství pro Prahu 10“ s finančním přispěním městské části Praha 10.
Galerie Vzlet realizovala již tyto výstavy
WUNDERKAMME
Lesnění
Johana Bártová
Island
40 let kolonie Slatiny
Fotografie
Hubert Švaříček
Snad by nám bylo ve vsi líp
Jiří Petrbok
Pohádka
Krištof Kintera
Recept
Eva Koťátková
Škola odučování: Složit se jinak, mimo kategorie
Eva Jiřička + Eva Koťátková
Dílny
Jan T. Urant
Vytržený list
Jedinečné Svatopěstitelské Družstvo
Kuchařka a pilot
Ateliér ilustrace a grafiky UMPRUM
Karty Al+G
Ester Knapová
Otevřený ateliér a autorská výstava
KALD DAMU
Radio Gotika
Julian Hetzel
Manuál Gjöra
Tabula Rasa
SENTIMETAL
Anna Nevrlá
Jednoduchost barvou aneb Rýt tu, či dál
Denisa Václavová a Kryštof Doležal
Vršovická BIOGRAFie
Lidé Prahy 10
Fenomén Koh‑i‑noor
Jedinečné Svatopěstitelské Družstvo
Všecky krásy světa 1921–2021
VzletoFoto
výstup měsíčního fotografického kroužku pro děti
Alena Kotzmannová
Kde je Eden
TABULA RASA
Jen svět může být zdrojem mnoha věcí
Vendula Chalánková
Vzlety a pády
David Böhm a Jiří Franta
OKEY, LET´S TRY THAT AGAIN, BUT THIS TIME GOOD
Výstava ilustrací z knihy Evy Volfové a Terezy Horváthové
Nitka a zatoulaný knoflíček
Ateliér Grafiky 1, AVU
Co mě zajímá
Vladimir 518
Cargo. Trans. Logistic.
unconductive trash
taking off
Vasil Artamonov
Ptačí perspektiva
Za laskavé podpory Státního fondu kultury, Ministerstva kultury a Nadace Sbírka.