Výstavy Galerie Vzlet

Cílem Galerie Vzlet je přibližovat současné umění všem, kdo využívají veřejný prostor a Vzlet – od dětí až po seniory – z tohoto důvodu jsme také iniciovali takové projekty, jejíž charakterem je komunikativnost, pestrost projevu a participace. Spolupracujeme s výraznými uměleckými osobnostmi, ale také s těmi, kteří se teprve na uměleckou dráhu připravují.

Navštivte aktuální výstavy Galerie Vzlet:

Alena Kotzmannová: Kde je Eden

👉 Výstava je přístupná pouze divákům, kteří mají vstupenku na kulturní akci do Vzletu. Ulovte si tu svou v našem pestrém programu.

Ve 20. letech minulého století měly Vršovice lunapark světového formátu. Jeho příběh teď ožije výstavou fotografií Galerie Vzlet. Výstavu s názvem Kde je Eden připravila fotografka Alena Kotzmannová speciálně pro Galerii Vzlet. Inspirovala se historickými fotografiemi zapomenutého vršovického zábavního parku, stávajícího na místě dnešního stadionu Slavie.

Kurátorka Denisa Václavová si klade za cíl na venkovní fasádě Vzletu představovat veřejnosti zajímavé osobnosti české umělecké scény, po Krištofovi Kinterovi a Evě Koťátkové se tentokrát ujala projektu významná česká fotografka Alena Kotzmannová. Na boční stěně Vzletu se tak objeví po lakonickém textu - Kinterově receptu na štrúdl a didaktické i hravé koláži Koťátkové právě médium fotografie.

Fasáda je však jen ochutnávka pro rozsáhlou výstavu, kterou Alena Kotzmannová s názvem Kde je Eden připravila pro vnitřní prostory kulturního domu a je potřeba zdůraznit, že Alenin projekt vznikl speciálně pro Vzlet. Alena často kombinuje nalezené fotografie se snímky z vlastního fotografického archivu a vytváří tak prostor napětí, naznačuje možné vztahy mezi vzpomínkou na minulost, zrcadlem přítomnosti a tušením budoucnosti. Zde se inspirovala historickými fotografiemi zábavního parku Eden založeného roku 1922, který dal dnes již zdomácnělé jméno tehdy pustému kousku vršovického území. Jednalo se o velkolepý podnik, který přitahoval zvědavce z dalekého okolí, osazenstvo místních kasáren a po vzniku nouzové kolonie na Bohdalci v souvislosti s hospodářskou krizí nechvalně proslul vysokou kriminalitou, postupně upadal, až v roce 1946 zanikl. Tyto historické reálie tvoří ironický kontrast a zároveň paralelu k biblickému Edenu, rajské zahradě, místu stvoření Adama a Evy a jejich útočišti do doby jejich vyhnání. Eden je mimo jiné název jedné z nejmladších kryptoměn, fenoménu, k němuž mnozí žádostivě upínají zrak. Eden je sen o lepším příštím nebo navždy ztraceném?

Alena Kotzmannová /1974/ vystudovala na pražské UMPRUM intermediální a konceptuální tvorbu v ateliéru profesorky Adély Matasové a fotografii u Pavla Štecha. V letech 2004, 2005 a 2009 byla nominována na Cenu Jindřicha Chalupeckého. V roce 2014 ukončila doktorské studium na Pedagogické fakultě v oboru výtvarná výchova, v jehož rámci působila také na Faculdade de Ciências Sociais e Humanas da Universidade Nova de Lisboa a Faculdade de Belas-Artes da Universidade de Lisboa v Portugalsku. Mezi významné studijní cesty patřil například pobyt v Germinations X v Řecku, International Studio & Curatorial Program v USA, Centro de la Imagen v Mexiku a Norwich School of Art and Design ve Velké Británii. Jako pedagožka vedla výuku současné fotografie v Ústavu umění a designu při Západočeské univerzitě v Plzni.

Alena Kotzmannová se věnuje především černobílé fotografii, která v jejích rukách prochází neustále analýzou a konfrontací - zejména formou pojímání samotné instalace. Jejím posledním počinem je publikace Pokus o znovunalezení skutečnosti obsahující 10 fotografických sérii s texty Martiny Pachmanoé, Michala Pěchoučka, Tomáše Pospiszyla, Jiřího Ptáčka a dalších. Je zastoupena v mnoha českých i zahraničních sbírkách.

Denisa Václavová a Kryštof Doležal: Vršovická BIOGRAFie

Otevírací doba: kdykoliv – výstava je umístěna na venkovním plotě před Vzletem

Po měsíční otevřené výzvě směřované všem Vršovičákům, vybrala kurátorka Denisa Václavová a grafický designér Kryštof Doležal 15 zajímavých příběhů ze starých Vršovic. Vedle Vzletu teď najdete vzpomínkový plot, na kterém jsou otištěné příběhy, zážitky a zkušenosti vašich sousedů a sousedek na staré Vršovice. Přijďte se zasnít do historie.

Jedinečné Svatopěstitelské Družstvo: Všecky krásy světa 1921–2021

Otevírací doba: v otevírací době kavárny, tedy po–pá 9.00–22.00 a so–ne 11.00–22.00.

Nová instalace uměleckého seskupení JSD pro Vzlet je tentokrát věnovaná stříbrnému plátnu. Umělecká skupina JSD reaguje na oslavy 100 let Bio Vzlet. Pro knihovnu umístěnou v kavárně Vzletu připravili umělci instalaci věnovanou filmovému pásu. Kino jako takové zažívalo ve dvacátých letech minulého století svůj boom a umělci z této skupiny představují nalezené materiály, promítačky a především plakáty, kterými nám připomínají i období, kdy kino sloužilo Pražskému filmovému podniku. JSD reagují vždy na dané místo, tento kolektiv umělců již přes dvě desítky let schraňuje, sbírá a pečlivě třídí věci, které pozbyly smysl, účel nebo majitele a pracuje s veteší jako s hermeticky uzavřeným vesmírem, ve kterém různým přeskládáním, vrstvením, přerovnáváním, řazením i členěním vznikají nové paralelní světy se zvláštními obyvateli. Ve Vzletu máte tak možnost nahlédnou do archivu zachráněných fragmentů vztahujících se ke stříbrnému plátnu.

Galerie Vzlet realizovala v roce 2021 tyto výstavy:

 • Krištof Kintera: Recept

 • Eva Koťátková: Škola odučování: Složit se jinak, mimo kategorie

 • Eva Jiřička + Eva Koťátková: Dílny

 • Jan T. Urant: Vytržený list

 • Jedinečné Svatopěstitelské Družstvo: Kuchařka a pilot

 • Ateliér ilustrace a grafiky UMPRUM: Karty Al+G

 • Ester Knapová: Otevřený ateliér a autorská výstav

 • KALD DAMU: Radio Gotika

 • Julian Hetzel – Manuál Gjöra

 • Tabula Rasa: SENTIMETAL

 • Anna Nevrlá: Jednoduchost barvou aneb Rýt tu, či dál

 • Denisa Václavová a Kryštof Doležal: Vršovická BIOGRAFie

 • Lidé Prahy 10: Fenomén Koh‑i‑noor

Za laskavé podpory Státního fondu kultury, Ministerstva kultury a Nadace Sbírka.

Cena vstupenek: Zdarma
Dárkové poukazy E-shop