Výstavy Galerie Vzlet

Cílem Galerie Vzlet je přibližovat současné umění všem, kdo využívají veřejný prostor a Vzlet – od dětí až po seniory – z tohoto důvodu jsme také iniciovali takové projekty, jejíž charakterem je komunikativnost, pestrost projevu a participace. Spolupracujeme s výraznými uměleckými osobnostmi, ale také s těmi, kteří se teprve na uměleckou dráhu připravují.

💙 Za laskavé podpory Státního fondu kultury, Ministerstva kultury a Nadace Sbírka.

Navštivte aktuální výstavy Galerie Vzlet:

Vernisáž: Vladimir 518 - Cargo. Trans. Logistic.

Vernisáž: 16.2. 2023 od 18:00

Čtrnáct dní trvala cesta z Prahy do Brna podél dálnice D1.

Hudební a vizuální umělec Vladimir 518 se prostřednictvím osamělé cesty, fotografií a deníkových záznamů setkává s vyloučenou a vyčerpanou krajinou, jejími přírodními obyvateli i se sebou samým uprostřed asfaltu, betonu, odpadků a hluku, kde bez ohledu na rychlost i výkon nebude nikdo vítězem.

Pro Galerii Vzlet připravil rozsáhlou výstavu kombinující médium fotografie, textu a instalace.

Vizuálně rovněž zpracovává fasádu domu, kam přináší obrazový zážitek ze svého nesnadného dystopické putování, jakési noční můry budoucnosti.

Vladimir 518 (vlastním jménem Vladimír Brož, narozen 1978) je multimediální umělec a hudebník, který se v průběhu devadesátých a nultých let vyprofiloval jako jedna z nejvýraznějších postav pražské graffiti scény.

Během svého života realizoval velké množství knižních ilustrací, grafického designu, comicsů, divadelní scénografie i volného výtvarného umění. Jeho výtvarné projekty otisklo mnoho prestižních zahraničních časopisů, například německý LoDown, slovinský Stripburger, či anglický Dazed & Confused.

V období let 2004 a 2005 tvořil a žil v německém městě Leipzig, kde se pracovně propojil s progresivní typografickou skupinou Black Red.

Jako scénograf spolupracoval s experimentální divadelní skupinou TOW, s kterou realizoval představení na mnoha světových divadelních scénách. Je členem audiovizuální jednotky SPAM, která se zaměřuje na digitální umění a synchronizaci videa, zvuku, laseru a světel. V roce 2005 nakreslil pro architektonický časopis ERA 21 sérii výtvarných příběhů o československé předrevoluční architektuře, a předznamenal tak velký zájem mladé generace o tyto specifické stavby.

Mezi lety 2011 a 2015 kreslil a vydával společně s dalšími českými výtvarníky undergroundové noviny KIX. Mezi lety 2006 a 2021 byl hlavním představitelem rozsáhlé organizace BiggBoss, která produkovala především knižní a hudební projekty, zaměřené na současnou městskou kulturu a umění. Mezi jeho nejznámější knižní publikace patří například trilogie Kmeny (2006, 2011, 2013), analýza současného českého umění Obsese (2015), či rozsáhlý projekt Architektura 58-89 (2022).

Své výtvarné práce vystavoval v Čechách i v zahraničí. Tvoří převážně v pražské umělecké továrně MeetFactory, u jejíhož vzniku v roce 2008 sám osobně stál.

Vedle výtvarné práce je velmi dobře známa i jeho hudební produkce. Vladimir 518 do současnosti vydal sedm řadových alb a tři výběrové mixtapy, natočil i režíroval velké množství videoklipů, a spolupracoval s mnoha předními interprety rozdílných žánrů.

Kurátorka výstavy je Denisa Václavová. Projekt podpořila Nadace Sbírka.

👉 Vstup na akci je zdarma.

Součástí vernisáže bude i hudební performance: Vladimir 518 a Manipulator 01

Půjde o volné experimentální vystoupení na pomezí ambientního koncertu, veřejného čtení a živé rapové performance.

V rámci něj Vladimira doplní elektronický producent Manipulator 01, který se ve své práci vedle dalších zvukových postupů zabývá i archaickou modulární syntézou zvuků.

Johana Bártová - Island

Vernisáž: 28.2. 2023 - Rohovka

Pomalu objevujeme, co všechno je Island.

Jaký zvláštní pach tu má teplá voda, jak fouká vítr a jak brzy se stmívá. Tmavé bytosti z moře, které vylézají k majáku, až když už všichni obyvatelé města spí. Polární záře se ukrývá za mraky, ale všichni víme, že tam někde tahle podivná entita je. Osamocené farmy na úpatí hor, ohromné ledovce. Tuleni. Zvláštní světlo, které v člověku vytváří pocit, že každá minuta zde je jedinečnější než někde jinde. To všechno se učíme chápat a znát.

David Böhm a Jiří Franta: OKEY, LET´S TRY THAT AGAIN, BUT THIS TIME GOOD

vernisáž 1. 9. 2022

Výstava je přístupná pouze divákům, kteří mají vstupenku na kulturní akci do Vzletu. Ulovte si tu svou v našem pestrém programu.

Umělecká dvojice David Böhm a Jiří Franta připravili pro Vzlet výstavní projekt s názvem OKEY LET´S TRY THAT AGAIN, BUT THIS TIME GOOD. Výstava má dvě části – ta první se odehrává ve veřejném prostoru města přímo na fasádě domu, druhá část ve vstupní hale Vzletu. Po výstavě fotografky Aleny Kotzmannové si kurátorka Denisa Václavová vybrala tyto dva autory zejména kvůli jejich smyslu pro hravost, nadsázku a neustálé hledání i ověřování hranic kresby.

Pro diváky Vzletu se bude jistě jednat o překvapení, tentokrát se totiž výtvarné práce realizují na netradičním nosiči - banneru a vlajce. Na zhruba dvou desítkách látkových vlajkách umělci zachytili kresby, skici a texty přenesené z deníků, každodenních záznamů života kolem nich. Není náhoda, že jsou to právě vlajky, které si autoři vybrali pro svou site specific intervenci. Vlajky v sobě vždy ukrývají šifru, extrakt příběhu či poselství, ztvárňují symboly a hodnoty národů i zemí.

Autoři se s nimi vypořádávají trochu jinak - nanáší do nich své vlastní manifesty, osobní vidění světa i prožívání skutečnosti. Rychlé náčrty - tváře, postavy, útržky hovorů zachycených na ulici, slova a obrazy z internetu i veřejné dopravy, stovky pohledů, postojů – tolik světů vedle sebe. To, že se ocitají na ploše vlajky, jim dodává na chvíli pocit oprávněnosti. Kolik pravd už člověk prožíval? Kolik postojů, kolik názorů a kolik možností vypadalo, že už budou konečné? A kolikrát to máme ještě zkoušet, aby to bylo dobře?

Druhá část výstavy, banner na fasádě rohu ulic Holandská a Norská zachycuje město z jakési perspektivy – možná chodce, možná letce, možná mimozemského návštěvníka. Nahlížíme do urbánní krajiny, která nás pomalu ale jistě zahlcuje. Věděli jste, že v roce 1800 žila tři procenta celkové populace ve městech, ale v současné době je to více než padesát procent a exponenciála roste? Město je magnet, koncentrát našich přání a výzev, hřiště plné komponentů poskládaných podle pravidel. Naše městská divočina, která se neustále zahušťuje, zdokonaluje a propracovává se nám úpěnlivě snaží vynahradit absenci přirozeného prostředí. Mezitím jsou lidé a mají své malé manifesty toužení, své prostory pobývání a své malé komunity. Veřejný prostor zde interpretuje sociální a politické vazby, ve kterých se neustále nacházíme. Zastavte se a hledejte výjevy z vašich životů anebo jenom z Vršovic.

David Böhm a Jiří Franta spolu tvoří již od roku 2006. Jejich práce má rozmanitý a široký rozsah, od konceptuální a procesuální kresby, jenž je pro ně asi nejcharakterističtější, až po instalace ve veřejném prostoru i performance. Zásadní je rovněž tvorba knih, oba mají za sebou několik autorských publikací včetně komiksů, časopisů, výtvarných katalogů ad. David Böhm (1982) i Jiří Franta (1978) absolvovali v ateliéru Vladimíra Skrepla na Akademii výtvarných umění v Praze. Za svou tvorbu získali celou řadu ocenění, byli celkem třikrát nominováni na Cenu Jindřicha Chalupeckého, David Böhm dostal spolu s básníkem Ondřejem Buddeusem v roce 2013 Magnesiu Literu za publikaci Hlava v hlavě a v roce 2020 byl opět oceněn, a to jako autor knihy A jako Antarktida. Jejich poslední publikace Město pro každého přibližuje čtenářům urbanistické a architektonické členění města a momentálně probíhající výstava v Českém centru v Londýně představuje nový projekt zabývající se spekulativními urbanistickými modely veřejného prostoru. Jedna z ateliérových instalací zpracovávající situace ve veřejném prostoru je také k vidění právě na fasádě Vzletu.

Denisa Václavová a Kryštof Doležal: Vršovická BIOGRAFie

Otevírací doba: kdykoliv – výstava je umístěna na venkovním plotě před Vzletem

Po měsíční otevřené výzvě směřované všem Vršovičákům, vybrala kurátorka Denisa Václavová a grafický designér Kryštof Doležal 15 zajímavých příběhů ze starých Vršovic. Vedle Vzletu teď najdete vzpomínkový plot, na kterém jsou otištěné příběhy, zážitky a zkušenosti vašich sousedů a sousedek na staré Vršovice. Přijďte se zasnít do historie.

Galerie Vzlet realizovala již tyto výstavy:

 • Krištof Kintera: Recept

 • Eva Koťátková: Škola odučování: Složit se jinak, mimo kategorie

 • Eva Jiřička + Eva Koťátková: Dílny

 • Jan T. Urant: Vytržený list

 • Jedinečné Svatopěstitelské Družstvo: Kuchařka a pilot

 • Ateliér ilustrace a grafiky UMPRUM: Karty Al+G

 • Ester Knapová: Otevřený ateliér a autorská výstav

 • KALD DAMU: Radio Gotika

 • Julian Hetzel – Manuál Gjöra

 • Tabula Rasa: SENTIMETAL

 • Anna Nevrlá: Jednoduchost barvou aneb Rýt tu, či dál

 • Denisa Václavová a Kryštof Doležal: Vršovická BIOGRAFie

 • Lidé Prahy 10: Fenomén Koh‑i‑noor

 • Jedinečné Svatopěstitelské Družstvo: Všecky krásy světa 1921–2021

 • VzletoFoto: výstup měsíčního fotografického kroužku pro děti

 • Alena Kotzmannová: Kde je Eden

 • TABULA RASA: Jen svět může být zdrojem mnoha věcí

 • Vendula Chalánková: Vzlety a pády

Cena vstupenek: Zdarma
Dárkové poukazy E-shop