Vosto5: Dechovka

Hospoda, divadlo, tancovačka… vše ve svérázném hospodském site-specific hraném mezi stoly sálu v proměnách času.

Stalo se roku 1923. Stalo se roku 1945. Stalo se včera. Děje se pořád. Dokument o historii, který je víc než jen dokumentem o nás. Když se rozdírají staré rány, když se hledají viníci, je potřeba vykopat a spočítat kosti. Chcete vědět, jak by vám bylo na tancovačce po druhé světové válce? Viděli jste už někdy slavnostní otevření sokolovny? A přejete svým nepřátelům pomník? Přijďte to zažít.

Dechovka je příběh jednoho malého městečka, kde se zdánlivě zastavil čas. Jedna hospoda, jedna událost a lidé, kteří by rádi zapomněli. Jenže ono to nejde. Oběti dostihly své vrahy, které ovšem nikdo nezná. Anebo se někdo najde?

Autorský projekt Dechovka Divadla Vosto5 není tradiční divadelní inscenací. Žánrově se jedná o dokumentární divadlo a vzhledem k uvedení ve velkém sále Vzletu, zapojení téměř 30 aktérů (herců, hudebníků a tanečníků) a netradiční prací s divadelním časem se jedná více o divadelní zážitek, jehož jsou diváci přímou součástí, než o tradiční divadelní tvar.

Námět vychází z autentické historické události, kdy v obci Dobronín na Jihlavsku došlo v rámci živelného poválečného odsunu k brutálnímu zavraždění skupiny místních Němců. Nejde však o hledání viníků či analyzování příčin, nýbrž o paměť jednoho místa, v tomto případě kulturního sálu. Tedy jde mj. o proměnu času a takto i vědomí v rámci identického prostoru. Pro tento projekt využíváme autentické prostředí velkého sálu Vzletu a vytváříme tak svérázný hospodský site-specific.

Tři obrazy, ze kterých se hra skládá, působí maximálně autenticky. Jako bychom se dívali na výsek reality. Na zpřítomnění času a prostoru ze tří podstatných momentů jedné obce. Nemají tedy klasickou divadelní stavbu. S divadelním časem se pracuje tak, aby co nejvíce zobrazoval skutečné plynutí času; věci, situace a mikropříběhy se dějí přes sebe, simultánně a paralelně, jako velké plátno, ve kterém si tu a tam všimneme konkrétního detailu. Všechny tři obrazy se odehrávají na jednom místě: v tomtéž sále, v tomtéž městečku. Spojuje je tedy prostor. Čas je jiný, ale vždy se jedná o výjimečný okamžik.

SCÉNÁŘ: Jiří Havelka a Karel F. Tománek

REŽIE: Jiří Havelka

PRODUCENT: Petr Prokop a Vosto5

DRAMATURGIE: Marta Ljubková a Karel F. Tománek

SCÉNA: Antonín Šilar

KOSTÝMY: Andrea Králová

HUDBA A TEXT PÍSNĚ DOBRODÍN: Jan Kalina (Sto zvířat)

CHOREOGRAFIE: Dora Sulženko Hoštová

PRODUKCE A TECHNICKÉ ZAJIŠTĚNÍ: Bára Kalinová, Jeník Bubal, Renata Prokopová

HRAJÍ: Ján Sedal, Tomina Jeřábek, Ondřej Cihlář, Petr Prokop, Daniela Voráčková, Philipp Schenker, Halka Je. Třešňáková, Marta Ljubková, Renata Prokopová, David Dvořák, Ondřej Bauer, Marie Ludvíková, Jan Kalina, Jiří Altmann, Monika Načeva, Jana Altmannová, Dora Sulženko Hoštová, Lucie Plachá, Karolína Gilová, Radim Klásek, Vojtěch Fülep, Radim Peška, Matěj Halaš, Jan Malík, Adam Krátký, Mikoláš Nop, Pavel Herzog, Martin Líska, Evžen Zdráhal, Jan Pospíšil/Pavel Dvořák, Joel a Noemi Sidonovi

Délka představení: 75 minut
Dárkové poukazy E-shop