4+4 dny v pohybu: Zjevení

Při hledání konečného důkazu existence duchů zkoumal Peeters poslední dva roky vlhké tunely, které spojují vědu s magií a horor s technologiemi. Své poznatky představil v různých tvůrčích podobách: od tanečního díla přes instalaci až po rozhlasovou hru. Apparitions je nejnovějším dílem z této série a má podobu plnohodnotné jevištní show.

Peeters je přesvědčen, že magie může obohatit náš vztah ke skutečnosti, a tak se ujímá role iluzionisty a rychle se ve vlastních iluzích ztrácí. Pomocí některých optických triků z 19. století vdechuje život svému vlastnímu stínu a oživuje některé přízraky budoucnosti. V jakémsi vizuálním deliriu tak do 22. století naráží ozvěny Mélièse nebo Houdiniho. Mrtví zde dost možná žijí a budoucnost se ukáže být přítomností.

Přestože vystudoval výtvarné umění, realizuje se Diederik Peeters především na jevišti. Vytvořil několik představení a performancí, jako například Chuck Norris nespí, on čeká, Thriller, Red Herring nebo Hulk… Ve svých představeních tvrdošíjně sabotuje představu pevné a neměnné reality. Absurdity a rozpory se vrší a odhalují vesmír, kde se vše neustále proměňuje a nic nezůstává tím, čím se zdá být. Spolu s Kate McIntosh a Hansem Bryssinckem je zakládajícím členem SPIN, platformy pro poskytování podpory a reflexe se sídlem v Bruselu. V roce 2017 se také připojil k družstvu živých projektů L’Amicale, odjakživa spřízněných duší. Od roku 2019 je Peeters přidruženým výzkumným pracovníkem na KASK / School of Arts v Gentu (BE), kde provádí výzkum s názvem The Futurology of Cooperation.

čt
23. 09.
19:30–21:00
Velký sál